Holandia i Belgia. Maastricht, zamek Eijsden, wodospad, Tongeren
Pora roku |
Czerwiec |
---|---|
Czas trwania | |
Intensywność |
Zwiedzanie |
Przedłużony weekend. Trasa obejmowała Holandię, Belgię, Luxemburg i Niemcy. Odwiedziliśmy:
- Zamek w Eijsden. Holandia
- Maastricht. Holandia
- Wodospad w Coo. Belgia
- Tongeren. Belgia
- Zamek Vianden. Luxemburg
- Luksemburg.
- Zamek Rheinstein. Niemcy
- Frankfurt nad Menem. Niemcy
- Tier. Niemcy
- Wandersleben. Niemcy
- Pałac Moritzburg. Niemcy
- Miśnia zamek Albrechtsburg. Niemcy
Trasę rozpoczęliśmy w sobotę rano a we wtorek wieczorem byliśmy już w domu.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy o godz. 9.00 i skończyliśmy ok 16.oo
Skansen Ziemi Łowickiej
Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach to zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego (obszar współczesnych powiatów łowickiego i skierniewickiego).
W skansenie znajduje się ponad 40 obiektów, pochodzących w większości z II poł. XIX i I poł. XX w. Rozmieszczenie są w dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi: tzw. starą wieś – owalnicę z centralnym placem wioskowym, występującą w XIX w. oraz tzw. nową wieś – pouwłaszczeniową ulicówkę.
Według tych założeń usytuowano budynki mieszkalne oraz inwentarskie, prezentując charakterystyczne dla różnych okresów wyposażenie wnętrz, sposoby dekoracji i narzędzia.
Pierwsze wrażenie
Skansen odwiedziliśmy podczas gorącego, sierpniowego dnia 2020 roku, gdy świat nawiedziła pandemia. Dzięki temu było mało zwiedzających, lecz też i wiele ograniczeń.
Jednak lato to zdecydowanie pora roku polecana przez nas na zwiedzanie skansenu. Ciepło, kolory i zapachy przenoszą nas do czasów akcji filmu lub książki „Chłopi” (w zależności, co kto czytał, czy oglądał)
Zapraszamy do stołu
Wchodząc do chałupy jedynie kraty w drzwiach przypominały nam, że jesteśmy tylko obserwatorami. Gdyby nie one można by pomyśleć, że mieszkańcy wyszli do prac w polu i niedługo wrócą.
Łowickie wycinanki
To, co od razu przykuwa uwagę to ten niesamowity niebieski kolor chat, który podobno miał odstraszać owady. Uzyskiwano go, mieszając wapienne farby z lakmusowym barwnikiem. W zestawieniu z bielą okien oraz krytymi strzechą dachami prezentują się niezwykle oryginalnie.
Proste płotki i ławeczki przed nimi, na których aż się chce usiąść i odpocząć wsłuchując się w odgłosy lata.
Niebieski kolor dominuje również w środku jednej z chat, gdzie łowickie, przepiękne wycinanki umieszczone na ścianach i belkach zdobią wnętrze.
Kościół pod wezwaniem św. Marcina,
Największe jednak wrażenie zrobił na nas, drewniany kościół. Mimo upalnego, słonecznego dnia w środku panował przyjemny chłód i półmrok, z którego wyłaniał się ołtarz główny z figurami matki Bożej i św. Jana z II połowy XVIII w. oraz ołtarze boczne św. Anny i św. Marcina. Wszystkie ozdobione bogato złoceniami oraz obrusami w barwach łowickich. Na suficie interesująca polichromia.
Studnie, kapliczki i krzyże przydrożne, budynki związane z wiejskimi rzemiosłami (kuźnia i wiatrak "koźlak" ze Świeryża) oraz strażą pożarną (rekonstrukcja strażnicy ze Złakowa Borowego, bróg z ekspozycją sprzętu strażackiego) to wszystko dopełnia obrazu łowickiej wsi.
Musisz się zalogować, aby dodać opinię.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.